Ať už jedete na dovolenou přes cestovní kancelář, nebo na vlastní pěst, určitě chcete bydlet v jistém komfortu. Nikdo z nás netouží přijet do hotelu, apartmánu či penzionu a zjistit, že na místo slibované polopenze s přistýlkou pro dítě má v ceně pouze snídani, a na dítě se nějak zapomnělo.

Každý z nás má jiné požadavky na kvalitní bydlení. Někdo potřebuje rychlé připojení k internetu (třeba kvůli práci), další by nedal ráno bez šálku kávy, a tak kávovar musí být nezbytným vybavením pokoje. Ať už jsou vaše potřeby jakékoliv, neponechte nic náhodě a zjistěte si o svém dovolenkovém ubytování maximum informací dopředu.

Základem jsou reference

Nic nového pod sluncem. Kde je ale získat? Nejlépe na serverech, které se zabývají online rezervací hotelů a dalších typů ubytování. Na Cestolino.cz se můžete podívat na hotely z celého světa.

V detailu každého ubytování máte celou řadu informací:

  • popis ubytování včetně dostupnosti k důležitým bodům infrastruktury
  • nadstandardní informace o celém komplexu ubytování – zda je tamparkování zdarma, wifi na pokojích, nekuřácké pokoje či bazén
  • galerie fotek včetně okolí
  • typy pokojů včetně vybavení a toho, jaké jsou v daném ubytování k dispozici ve vašemtermínu
  • recenze klientů (doporučujeme číst nejnovější recenze)

Velmi oblíbenou webovou stránkou je Booking. V detailu bydlení se v levém sloupci nachází krátké recenze hostů. Nejvíce z nich je přirozeně v angličtině.

Celková částka ceny na Bookingu se může lišit (a často i liší) s cenou na stránkách samotného ubytovacího objektu. Před nákupem si je tedy porovnejte. Také je možné, že budete ještě platit turistickou taxu v místě bydlení a ověřte si, zda je zahrnuta v konečných částkách.

Pokud hledáte ubytování u domácích přes Airbnb, tak i tady najdete klasické reference na hostitele i ubytování. Opět je očekávejte spíše v anglickém jazyce. Airbnb má hezky zpracované popisy svých nabídek, a to včetně detailního výpisu vybavení pokojů a kuchyně. Co není uvedeno (například zmiňovaný kávovar), spíše na místě neočekávejte. I tady by měl dát hostitel k dispozici fotografie. Doporučujeme si ověřit, zda nabídl i fotky výhledu z oken/terasy.

V neposlední řadě můžete využít portálu TripAdvisor. Zdaleka se tady nenacházejí pouze dostupné aktivity v dané destinaci. Ke každému místu najdete různé typy ubytování, stravovacích zařízení i nabídku výletů. Výhoda TripAdvisoru spočívá ve velkém množství referencí, které tady cestovatelé zanechávají. Najděte si své ubytování, podívejte se na počet získaných bodů (1 až 5) a textové komentáře.

Nevynechte Google

Kdo hledá, ten najde. V dnešní době s prohlížečem Google je to navíc tak snadné! Většina hotelů, penzionů a hostelů má své oficiální stránky, případně stránky řetězce/sítě, pod které ubytovací zařízení spadá. Na stránkách najdete detailní informace, jako jsou například ty o zvířatech, sportovním vybavení resortů, ubytování s malými dětmi.

Pokud stále nejste o vašem výběru přesvědčení, není nic snazšího, než na ubytování zavolat nebo napsat e-mail. Kontakty najdete právě na webových stránkách. Případně využijte Facebook stránku ubytovacího zařízení. Dnes je to hodně populární způsob komunikace. A často i nejrychlejší. Právě i na Facebooku můžete najít další reference (ne)spokojených zákazníků. Z odpovědi personálu navíc zjistíte, jaký mají zájem o potenciálního hosta a zda mu vyjdou vstříc v jeho specifických požadavcích.

Vybrali jste si zájezd přes cestovku? Pak máte asi ubytování předem dané. Ale i tady si ho prolustrujte dopředu. Cestovní kancelář by vám měla poskytnout jejich katalog, kde jsou detailní popisy ubytovacích zařízení. Dále mívají informace o hotelích na svých stránkách a případně použijete výše zmíněné možnosti vyhledávání.

Náš tip na závěr: Nezapomeňte si zkontrolovat lokaci svého ubytování, nejlépe na Google mapách. Ať pak nejste překvapení, jak daleko to máte například k moři. Na Google Maps najdete často i fotky místa a okolí. Případně si přepněte mapu do režimu Streetview a omrkněte lokaci z pohledu chodce na ulici.